Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    30.10.2014  » Лимон и риба ни избавят от стомашни киселини

    Медът и пъпешът облекчават неприятното усещане

    Стомашните киселини не са опасни за живота, но пък са сред най-неприятните "сподвижници" на чревоугодниците. Митовете за появата на гадното парещо усещане в хранопровода са десетки, като някои от тях са даже забавни.

    В стари времена се е смятало, че киселините се причиняват от коремни "жаби", които искали да излязат навън. Има и хора, които вярват, че причината за появата им са различни кисели продукти, които са консумирали. Това обаче съвсем не вярно, даже напротив. Оказва се, че стомашните киселини се лекуват в домашни условия най-успешно с лимон или оцет. Има и някои храни, които буквално "убиват" така неприятното усещане. Това са рибата, морските дарове, пъпешите, медът и др.

    Храни, богати на калций

    Калцият ограничава секрецията на стомашни киселини и затова богатите на този минерал храни помагат при подобни проблеми. Млякото, броколите, къдравото зеле, изварата и други успокояват вътрешната обвивка на стомаха.

    Комбинацията от храни, богати на калций и калий, като например мляко с мед, има още по-добър ефект. Неслучайно калциевият карбонат е широко достъпно противокиселинно средство, продавано в аптеките.

    Риба и морски дарове


    Вкусно и полезно - рибата и морските дарове са много полезни при стомашни киселини. Калмари, миди и скариди съдържат специфична органична киселина - таурин. Точно като храните, богати на калций, тауринът помага за ограничаване производството на стомашни киселини.

    Сурови плодове и салати

    Суровите зеленчуци като цяло са алкални и съдържат много храносмилателни ензими, пише zdrave.bg. Консумирани сурови, те помагат за понижаването на киселинността в стомаха повече в сравнение с готвените зеленчуци - термичната обработка променя съдържанието им от алкално в киселинно.

    Пълнозърнести продукти

    Някои зърнени култури като киноа, амарант и просо и произвежданите от тях пълнозърнести храни са полезни за облекчаването на киселините заради високото си съдържание на калий и съответно алкализиращата си природа. Натрошени, тези зърна могат да заместят рафинираното брашно и успешно да се преборят с тлъстото коремче и дупе. Те са богати още на протеини, витамини В, калций и други полезни хранителни вещества, поради което са много важна храна за хората, които често страдат от киселини.

    novinar.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »