В световния ден на книгата и навръх 450-ата годишнина от рождението на Уилям Шекспир, нека хвърлим поглед към театралните сцени по света, които си струва човек да види.

Шекспировият театър "Глобус" (Лондон, Великобритания)

Шекспировият театър
Шекспировият театър "Глобус" Източник: Getty Images/Guliver

Няма как точно днес да не започнем с този емблематичен театър, на който самият Шекспир е поставял свои пиеси. Оригиналният театър "Глобус"е построен през 1599 г., но е унищожен от пожар през 1613 г. Негова реплика е построена през 1997 г. само на метри от мястото, където се е намирал оригиналния театър.

Въпреки че на външен вид репликата е почти идентична с оригинала, новият 857-местен театър има няколко модерни функции, като покривна система и бетонна сцена, за разлика от осеяната със слама сцена, съществувала през 1599 г. Една характеристика на театъра обаче е пресъздадена с абсолютна точност - сламеният покрив. Шекспировият театър "Глобус" е първата и единствена сграда в Лондон, с разрешение за сламен покрив, след големия пожар през 1666 г.

Театрален център "Елджин и Зимна градина" (Торонто, Канада)
Това всъщност са два театъра, подредени един върху друг, за да създадат единствения в света работещ двуетажен театър. Театър "Зимна градина" се намира седем етажа над театър "Елджин" в центъра на Торонто.

"Елджин" има танцуващи херувими, богато украсени ложи, огромни пространства от гипсова мазилка, покрита с тънки листове алуминий, които изглеждат позлатени. В същото време "Зимна градина" е с ръчно изрисувани стени и таван, украсен с изсъхнали букови листа.

Театър "Минак" (Корнуел, Великобитания)
Това е красив амфитеатър на брега на океана. Ревът на вълните може да бъде истинска благословия за тези, които са забравили да изключат телефоните си по време на представление.

Театърът е плод на въображението на Роуенда Каде, жената която сама планира, построява и финансира амфитеатъра, започнат през 1932 г. и завършен преди смъртта й през 1983 г. Днес тук представления се играят от юни до септември, въпреки че театърът е отворен целогодишно.

"Пале Гарние" (Париж, Франция)


"Пале Гарние", Париж Източник: Thinkstock/Guliver

Това е най-скъпата сграда, построена в Париж по време на втората френска империя (1852-1870) за новелата на Гастон Льору "Фантомът от операта". Интериорът е изпъстрен с мраморни фризове, бронзови бюстове и богато украсени осветителни тела, най-известното от които е 6-тонен полилей. През 1896 г. една от тежащите 700 кг противотежести на полилея пада по време на представление на операта "Фауст" и убива зрител от публиката.

Маркграфска опера (Байройт, Германия)
Построена през 1745 г. и включена в списъка на ЮНЕСКО, Маркграфската опера е определена за най-добрият бароков театър в Европа. Сцената е с дълбочина 27 м и до 1871 г. е най-голямата на Стария континент. Запазена е голямата част от оригиналната конструкция на театъра като стълбищата близнаци, които водели към частната ложа на маркграфа на Брандербург-Байройт и съпругата му.

"Театро Маноел" (Валета, Малта)
"Театро Маноел" е един от най-старите работещи театри в Европа, построен е през 1731 г. със средства от "Рицарите на Малта", западнохристиянски военен орден. Сградата е останала непокътната, въпреки че по време на Втората световна война е използвана като бомбоубежище.